Krzesiwa, palniki i zapalarki — co warto o nich wiedzieć?

Przy okazji planowania wypraw warto wyposażyć się w akcesoria do sprawnego rozpalenia ogniska oraz do podgrzewania potraw. Które z dostępnych rozwiązań jest jednak najlepsze – czy wybrać krzesiwa survivalowe, palniki turystyczne, czy może zapalarki? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź na to pytanie.
Niezawodne krzesiwa survivalowe
Znajomość skutecznych sposobów na uzyskanie płomienia i wzorowe wykorzystanie ich w praktyce to połowa sukcesu. Drugą jest umiejętność korzystania z odpowiednich akcesoriów, która okaże się bezcenna np. w przypadku nieoczekiwanego wydłużenia się wyprawy. Również gdy konieczne będzie przygotowanie ciepłego posiłku i wysuszenie odzieży, przyda się krzesiwo magnezowe lub w wersji automatycznej – odpowiedniejszej dla osób początkujących.
Krzesiwa pozwalają na szybkie i wygodne wzniecenie ognia. I to nawet w wymagających warunkach! Krzesiw można używać w połączeniu z dołączonymi do zestawu blaszkami do krzesania iskier lub razem z nożem survivalowym. Aby sprawnie wykrzesać iskrę, wybierz jedną z dwóch podstawowych technik:
- Blaszka lub nóż trzymane są nieruchomo, a ruchy wykonuje się krzesiwem.
- Krzesiwo jest trzymane nieruchomo, a ruchy wykonuje się dołączoną blaszką albo grzbietem noża.
Zapalarki, kuchenki i palniki gazowe
Przy okazji zakupu akcesoriów niezbędnych na wyprawę, warto sprawdzić też inne narzędzia ułatwiające rozpalanie ogniska, np. zapalarki. Stanowią pewną alternatywę dla klasycznego krzesiwa survivalowego. Nie wymagają pocierania – wystarczy nacisnąć przycisk, a już po chwili pojawi się płomień. Dzięki temu, że w części zapalarek zastosowano odpalanie piezoelektryczne, nie musisz nawet używać zapałek.
Zapalarki przydadzą się również do odpalania kuchenek turystycznych z pokrętłami do regulacji wielkości płomieni oraz modeli walizkowych, które są wartą uwagi propozycją z naszej oferty. Polecamy między innymi kuchenki marki Elico z dołączoną do zestawu walizką. Urządzenie jest lekkie i przenośne, a zarazem wytrzymałe, więc doskonale sprawdza się podczas wyjazdów. Po zakończonej wyprawie z powodzeniem wykorzystasz je na działce.
Dodatkowo można wziąć pod uwagę palniki gazowe zasilane propanem-butanem w kartuszach lub napełniane nim. Z piezoelektrycznego palnika za jednym przyciśnięciem guzika można wydobyć mocny płomień, który błyskawicznie rozpali węgiel czy drewno. Największe urządzenia tego rodzaju służą do wypalania chwastów, z kolei najmniejsze przydadzą się w kuchni do przyrządzenia kremu brûlée. Do zastosowań turystycznych najlepiej wybrać modele o pośredniej wielkości.
Które rozwiązanie jest najlepsze?
Jak zatem widzisz, zarówno krzesiwa magnezowe, jak i palniki czy zapalarki mogą skutecznie pomagać w rozpalaniu ogniska. Które z rozwiązań jest jednak najlepsze? Za zdecydowanie najbardziej niezawodne uważa się krzesiwa – są one odporne na uszkodzenia i dobrze spełniają swoją funkcję nawet podczas niepogody. Korzystanie z krzesiw wymaga wprawy, ale po opanowaniu techniki nie sprawiają żadnych kłopotów.
Największą zaletą zapalarek i palnika turystycznego jest intuicyjna obsługa. Wystarczy wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt i w trakcie korzystania z niego zachować bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że te urządzenia mogą być podatne na uszkodzenia, z kolei palniki na ogół wymagają zakupu kartusza. Jeśli więc w trakcie wyprawy oprócz gotowania na kuchence planujesz rozpalanie ogniska w niekorzystnych warunkach, umieść w torbie krzesiwo survivalowe – doskonale uzupełni ekwipunek.