Jak działa folia NRC i dlaczego warto mieć ją w apteczce?

Szykowaliśmy się do noclegu na krawędzi ponad sześciusetmetrowego klifu skalnego, wznoszącego się nad norweskim fiordem. Brzmi wspaniale, prawda? Z pewnością byłoby tak, gdyby nie fakt, że nie zabraliśmy namiotu czy nawet tarpa. Nadciągał deszcz, a jedyną formą zadaszenia, jaką udało się nam stworzyć, był prowizoryczny namiot zbudowany na bazie dwóch folii ratunkowych. Brzmi żałośnie? Być może, ale gdyby nie koc NRC, to podczas deszczu nie udałoby się nam przespać nawet chwili. Przeczytaj wpis, z którego dowiesz się, czym jest folia życia i jak wiele ma zastosowań w survivalu.
Czym jest koc termiczny?
Folia izotermiczna, ratunkowa, życia, NRC – ten pozornie zwykły element wyposażenia apteczki ma tyle samo nazw co zastosowań. A czym jest dokładnie? Koc termiczny wykonuje się z metalizowanej folii z tworzywa sztucznego, a najczęściej – z polipropylenu lub z poliestru. Co ciekawe, materiał ten został opracowany dla NASA na potrzeby misji APOLLO. Brzmi niezwykle? To naprawdę kosmiczna technologia, a angielska nazwa folii NRC to właśnie space blanket (kosmiczny koc).
Którą stroną stosować folię NRC?
W zasadzie można by pomyśleć, że folia folii równa. Ale wybierając ten ratujący życie kawałek materiału, warto zwrócić uwagę na to, czy obie strony koca są takie same. Owszem – każda folia NRC przyda się zarówno w sytuacji wychłodzenia, jak i przebywania na słońcu grożącego przegrzaniem organizmu. Różne strony koca życia można jednak stosować tak, aby wzmocnić pożądany efekt. Wystarczy użyć ciemniejszej strony na zewnątrz, by „zwabić” promienie słoneczne lub srebrnej, aby je odbić.
Jest jeszcze jedna kwestia. Jeśli przebywasz na śniegu i chcesz zostać zauważonym przez członków grupy poszukiwawczej, użyj bardziej kolorowej: pomarańczowej, zielonej lub – najczęściej – złotej strony. Wyróżni się na tle puchu.
Folia życia – 6 zastosowań w survivalu
Główną funkcją folii ratunkowej jest zapobieganie hipotermii, o czym pisaliśmy już w artykule o ogrzewaniu się w lesie. NRC opóźnia utratę ciepła przez organizm i chroni przed wychłodzeniem na skutek działania wiatru – to cel, do którego koc życia jest używany przez służby ratunkowe. Natomiast podczas sytuacji survivalowych folia ratunkowa może posłużyć na wiele różnych sposobów.
Na przestrzeni lat koc izotermiczny wykorzystywałem jako:
-
Zbiornik na deszczówkę: Każdy, kto podróżuje poza szlakami, wie, że noszenie ze sobą kilkudniowego zapasu wody to niepotrzebna strata energii. Wodę można pozyskać w terenie, a zebrana za pomocą rozłożonej na ziemi folii NRC deszczówka będzie zdatna do picia bez konieczności gotowania.
-
Naczynie: Nie masz naczynia, w którym mógłbyś zagotować wodę? Żaden problem. Wystarczy, że wlejesz wodę do worka utworzonego z folii ratunkowej i wrzucisz do niej rozgrzane w ognisku kamienie.
-
Schronienie: Wystarczy, że rozwiesisz folię na nisko rozpiętej nad ziemią lince lub uszczelnisz kocem życia dach w szałasie.
-
Płaszcz przeciwdeszczowy: Zerwała się ulewa i nie chcesz przemoczyć ubrań? Otul się szczelnie folią NRC, jest całkowicie wodoodporna.
-
Ekran refleksyjny: Ściana z folii ratunkowej zatrzymuje i odbija ciepło. Wystarczy, że usiądziesz pomiędzy nią a rozpalonym ogniskiem i tym sposobem ogień będzie ogrzewał Cię z obu stron.
-
Pokrowiec na plecak: Szczelnie owinięty folią NRC plecak to gwarancja suchego ekwipunku i znajdującej się w nim elektroniki, nawet podczas silnej ulewy.
Funkcje koca termicznego można wymieniać bez końca, dlatego folię życia zawsze warto mieć w apteczce turystycznej. Zachęcam do improwizacji. Nic nie daje tak wielkiej satysfakcji jak samodzielnie opracowany “patent” survivalowy. Sama folia może jednak nie wystarczyć, by się rozgrzać, i – zwłaszcza gdy ogień zawiedzie – warto znać nawet najbardziej nietypowe sposoby na uzyskanie ciepła w survivalu. Im więcej metod poznasz, tym lepiej poradzisz sobie podczas naprawdę wymagających sytuacji.
Autor: Kajetan Wilczyński
Redakcja: Tomasz Świgoń