Apteczka taktyczna – jak skompletować zestaw pierwszej pomocy?

Nawet jeśli w lesie i górach czujesz się pewnie, zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego. Możesz źle stanąć, mocno zadrapać się w chaszczach, potknąć się, przegrzać lub wychłodzić. Zagrożeniem są też zatrucia pokarmowe, użądlenia owadów czy oparzenia, w tym spowodowane toksycznymi wydzielinami roślin, na przykład barszczu Sosnowskiego. Nie trzeba przedzierać się przez głuszę, żeby zrobić sobie krzywdę – parafrazując znane powiedzenie: najwięcej wypadków zdarza się na biwaku. Po skaleczeniu się nożem lub oblaniu wrzątkiem, a także po wszelkich innych urazach przyda się odpowiednio dobrana i właściwie wyposażona apteczka.
Opatrunki, leki, plastry – zawartość apteczki turystycznej
Przy kompletowaniu zestawu pierwszej pomocy należy wziąć pod uwagę trudność pokonywanej trasy, specyfikę terenu i czynności, które będą wykonywane na biwaku. Możesz dobrać każdy lek osobno, albo – oszczędzając czas – wybrać apteczkę turystyczną z wyposażeniem. Z pełnego pakietu leków i opatrunków łatwo wybierzesz wszystko, czego tylko potrzebujesz. Do najważniejszych rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę należą:
- Plastry – nie sposób ich przecenić po skaleczeniach i obtarciach
- Chusty opatrunkowe do opatrywania ran po poparzeniach
- Chusta trójkątna, czyli bawełniany temblak do unieruchamiania kończyny
- Opaski elastyczne do usztywniania złamanych i zwichniętych części ciała
- Opatrunki indywidualne M, K i G – do opatrywania ran
- Kompresy jałowe – chłonne, stosowane bezpośrednio na ranę
- Nożyczki do cięcia opatrunków
- Rękawice – np. winylowe, pozwalają udzielać pierwszej pomocy w sterylny sposób
- Chusteczki nasączone alkoholem do odkażania ran
Warto zabrać też folię NPC, którą można ogrzać się w lesie po długim, wyczerpującym i wychładzającym marszu lub po zmoczeniu ubrań w zimnej wodzie. Jeśli chodzi o leki, najlepiej wybrać sprawdzone lub polecane preparaty, nie zapominając o tabletkach przeciwbólowych, środkach przeciwalergicznych czy soli fizjologicznej, potrzebnej w przypadku dostania się do oka ciała obcego. Na wyjazdach bardzo często przytrafiają się też zatrucia pokarmowe – dość powiedzieć, że lepiej zabrać elektrolity do nawadniania i leki przeciwbiegunkowe, takie jak znany od dekad węgiel aktywny.
Taktyczna torba na wyposażenie medyczne
Kiedy już wiesz, ile leków i opatrunków chcesz zabrać, możesz ocenić, jak dużo miejsca zajmują. To podstawa do wybrania odpowiednio dużej torby na wyposażenie medyczne, po którą sięgniesz w momencie wymagającym szybkiej reakcji. Od rodzaju apteczki zależy, czy będzie pod ręką, bo nie wszystkie zestawy trzeba chować do plecaka czy samochodu.
Apteczka na pas – pomoc zawsze pod ręką!
Popularnym rozwiązaniem wśród bushcraftowców, survivalowców, a także wśród osób ze środowiska ratowniczo-militarnego jest wykonana przez firmę Helikon apteczka na pas biodrowy z Cordury – to mocny materiał, który nie rozedrze się w terenie. Po zamocowaniu torby na biodrze ma się pewność, że w krytycznym momencie pierwsza pomoc będzie na wyciągnięcie ręki. Kompaktowa apteczka wygląda na małą, ale w środku można znaleźć pojemne rozkładane panele, dzięki którym zawartość apteczki jest odpowiednio zorganizowana.
Podręczne apteczki taktyczne naramienne lub kieszonkowe
Jeśli kompletujesz wyposażenie do systemu MOLLE, łatwo znajdziesz moduł medyczny mocowany do taśm PALS. Apteczka taktyczna z montażem typu Rip-Away jest przytwierdzana do dużego rzepu, z którego można ją szybko ściągnąć. Innym rozwiązaniem są cienkie saszetki wielkości portfela – starczą na podstawowe leki i opatrunki, które będziesz mieć zawsze ze sobą.
Zestaw pierwszej pomocy do plecaka
Jeśli małą apteczkę podręczną chcesz zastąpić większą, najlepiej zwróć uwagę na zestaw pierwszej pomocy z poliestru pokrytego powłoką ochronną. Godne polecenia są też apteczki wodoszczelne z rolowaną górą zapinaną na klamrę – to akcesoria przydatne na spływie, dzięki którym możesz mieć pewność, że leki pozostaną suche nawet po przeprawie przez rzekę lub po kajakarskiej wywrotce.
Po powrocie warto przejrzeć zawartość apteczki. Jeśli leki były narażone na wilgoć, nasłonecznienie lub przypadkowo się pokruszyły, nie powinno się ich wyrzucać do zwykłych śmieci – odpowiednie miejsca na utylizacje zużytych medykamentów znajdują się w przychodniach, aptekach czy szpitalach, a także niektórych urzędach. Przed wyruszeniem w następnego wyprawę, warto przypomnieć sobie, że leki nie są wieczne – dobrze jest sprawdzić datę ważności i okres zdatności do stosowania po otwarciu opakowań.
Autor: Tomasz Świgoń