Zwiedzaj Polskę z Milworld.pl: Główny Szlak Beskidzki

Niektórzy okres wakacyjny przeznaczają na odpoczynek, inni wolą aktywnie ruszyć przed siebie. Polska jest pełna ciekawych miejsc. Najlepszą porą na ich odkrywanie jest lato. Wtedy pogoda sprzyja eksplorowaniu. Główny Szlak Beskidzki jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Liczy, aż 495 km. Nie dla wszystkich jest to bariera do przejścia. Tylko wytrwali zostają na szlaku i wieńczą koniec w Wołosatym lub Ustroniu. Nie wszyscy muszą porywać się od razu na tak długą trasę. Na początek wystarczy przejść nawet jeden odcinek. Chodzi przede wszystkim o przebywanie blisko natury i radość z przełamania własnych barier.
O szlaku
Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym i nosi imię Kazimierza Sosnowskiego. Zaczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim lub w Wołosatym w Bieszczadach. Został zaprojektowany i ukończony w 1929 roku. Najlepszym okresem na przejście szlaku jest czas między czerwcem a wrześniem. Wtedy dzień jest najdłuższy oraz wszelkie schroniska i bazy namiotowe otwarte. Istotnie wtedy można spotkać najwięcej towarzyszy podczas podróży. Nie masz co obawiać się samotnej wędrówki. Pomocna dusza na szlaku to ważna kwestia. Chyba że jesteś samotnikiem. Wtedy wybierz inny termin.
Podróż
Jako punkt startowy wybierzmy Bieszczady. Wówczas na starcie spotkamy się z przepięknymi widokami na połoninie Caryńskiej i Wetlińskiej. Kolejnym etapem będzie Beskid Niski, gdzie brak jest stromych podejść, dlatego można nieco przyspieszyć kroku. Wędrówka przez Beskid Niski trwa zazwyczaj około 6 dni. Punktem granicznym między Beskidem Niskim a Sądeckim jest Krynica-Zdrój. Tam pojawia się obszar, gdzie łatwiej o orientację w terenie. Idąc grzbietem Gorców, można liczyć na przepiękne tatrzańskie panoramy. Trudnym etapem jest Beskid Żywiecki i Makowski. Tam wspinasz się na najwyższy szczyt podczas wędrówki, czyli Babią Górę. Przed wejściem warto sprawdzić warunki atmosferyczne, ponieważ ten szczyt uważany jest za ściągający niepogodę. Ostatnim masywem jest Beskid Śląski. Schodząc lekko ze szlaku, możesz dotrzeć do źródła Wisły. Dwa ostatnie etapy to 400-metrowa wspinaczka na szczyt Równicy, a następnie spacer leśną ścieżką do centrum Ustronia. Podróż może również przebiegać w drugą stronę. Cała wyprawa trwa zazwyczaj około 3 tygodni.
Przygotowanie z Milworld.pl
Jeśli chodzi o Twój ekwipunek, to wszystko, co potrzebne znajdziesz na Milworld.pl. Zacznijmy od butów. Powinny być przede wszystkim wygodne. Mamy coś dla osób, które chcą przeznaczyć nieco większy budżet na wyprawę oraz opcję tańszą. Pierwsza to buty Haix Black Angel Athletic MID w kolorze czarnym. Dostosowują się do kształtu stopy i gwarantują wysoką funkcjonalność. Drugą opcją są buty Mil-Tec Trooper. Wygodne i lekkie.
Jeśli chodzi o plecak, to nie bierz nic ponad stan. Dlatego warto rozważyć opcję 50 litrową lub 35 litrową. Dobrym wyborem będzie Brandit Aviator, dostępny w różnych kolorach i pojemnościach.
Ubranie również musi być wygodne. Jako spodnie świetnie sprawdzą się szorty Surplus Xylontum Chino. Wykonane z bawełny, wyposażone w 4 kieszenie. Klasyczne i praktyczne. Do tego warto zabrać ze sobą klasyczną bejsbolówkę Mil-Tec, która ochroni Twoją głowę przed promieniami słonecznymi.
Podczas podróży musisz coś jeść. Do przygotowywania sobie potraw idealnie nada się mini grill turystyczny Highlander. Dzięki temu, że jest składany, zajmie niewiele miejsca w Twoim plecaku. Podczas wędrówki używaj kijków trekkingowych Higlander Anti-Shock. Pomogą Ci utrzymać tempo i odciążą kolana.
Przed marszem warto zadbać o własną kondycję. Trening biegowy oraz ćwiczenia (przysiady, pompki) wzmocnią Twoją wydolność i siłę fizyczną. Aby sprawdzić się na Głównym Szlaku Beskidzkim, nie musisz być terminatorem. Nie wymaga olbrzymich umiejętności technicznych. Wędrowanie ma być przyjemnością. Na tym właśnie polega aktywne spędzanie czasu. Główny Szlak Beskidzki może sprawić, że na nowo pokochasz góry. Pięknych widoków co niemiara. Taka przygoda może dostarczyć Ci wspomnień na całe życie.
Autor: Jakub Dobrzyński