Spływy kajakowe na Dolnym Śląsku - gdzie?

Malowniczy Dolny Śląsk kryje wiele urokliwych rzek, które cudownie jest zwiedzać płynąc kajakiem. Bliski kontakt z naturą, szum wody i przyjemne ciepło słoneczne to wspaniały przepis na relaks z grupą znajomych lub rodziną. Większością tras kajakowych można spływać przez cały rok. Jednak są fragmenty, na które trzeba uważać lub w zależności od pory roku są niemożliwe do spłynięcia. Poznaj 4 propozycje na weekendowy spływ.
Park Wschodni we Wrocławiu
Łatwy odcinek dostępny dla wszystkich, którzy aby spłynąć kajakiem nie chcą wyjeżdżać z Wrocławia. Na miejsce startowe i docelowe można dojechać komunikacją miejską. Spływ odbywa się na Oławie i Odrze, a odcinek ma niecałe 9 kilometrów długości, którego przepłynięcie zajmuje w granicach 2-3 godzin.
Nielestno - Lwówek Śląski
Trasa spływu znajduje się na rzece Bóbr i wynosi około 20 km długości. Jej przepłynięcie zajmuje 5 do 5,5 godziny. Cały odcinek znajduje się na terenie Krajobrazowego Parku Doliny Bobru, co gwarantuje piękne widoki. Spływ rozpoczyna się przy moście, na lewym brzegu Bobru w miejscowości Nielestno. Na tym odcinku konieczne są przenoski kajaków w dwóch miejscach: przy moście w Marczanowie oraz przy zaporze w Dębowym Gaju. Spływ kończy się przy jazie w Płakowicach (koło Lwówka Śląskiego).
Jurczyce - Samotwór
Jest to odcinek dla doświadczonych i wytrwałych kajakarzy. Przy wysokim stanie wody Bystrzycy, trasa jest bardzo trudna i niebezpieczna. Odpowiednia dla osób chcących sprawdzić się w kajakarstwie zwałkowym, czyli z przeszkodami. Odcinek ten ma 10 kilometrów, a jego przepłynięcie zajmuje 5 godzin. Rozpoczyna się w Jurczycach i kończy w miejscowości Samotwór, cały znajduję się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Wiele powalonych drzew, zmuszają do przenosek, jednak część z nich można pokonać w kajaku. Ukończenie tej trasy daje mnóstwo satysfakcji i dostarcza niezapomnianych wrażeń!
Kruzberk - Branka u Opavy
To propozycja trasy poza województwem dolnośląskim, jednak u bliskich sąsiadów – Czechów. Odcinek położony na rzece Moravice ma 35 kilometrów długości i jego przepłynięcie zajmuje 7 godzin. Spływ trwa 2 dni – pierwszego dnia spływamy 3 godziny, a drugiego 4 godziny. Kilka razy w sezonie mają miejsce popularne imprezy, które przyciągają turystów, również zza granicy. Ze sztucznego zbiornika wody w Krużberku odbywa się upust wody, co powoduje zmianę charakteru rzeki. Naturalne oraz sztuczne progi sprawiają mnóstwo ekstremalnych emocji uczestnikom spływu. Trasę można pokonać również w pontonach – odcinek jest wtedy łatwiej przepłynąć, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc.
Co zabrać na spływ?
Kiedy już wybierzesz odpowiednią dla Ciebie trasę spływu, warto się na niego odpowiednio przygotować. Bez względu czy spływ jest łatwy, czy ekstremalny, zawsze istnieje ryzyko wywrotki prosto do wody. Warto się zabezpieczyć przed zamoczeniem dokumentów, pieniędzy czy telefonu.
Pokrowiec wodoszczelny z wytrzymałego tworzywa PVC, z zamknięciem typu roll-top i rzepem Velcro, z powodzeniem uratuje twoje dokumenty i telefon przed zalaniem. Żółty kolor ułatwia odnalezienie pokrowca pod wodą.
Na dłuższe spływy, kiedy trzeba zabrać więcej rzeczy, idealnie sprawdzi się worek wodoszczelny. Trójwarstwowy laminat z PVC i spawane szwy skutecznie chroni przed dostaniem się wody do zawartości.
Jeżeli nie chcesz, aby zamokły papierosy lub inne drobiazgi sprawdź pudełko wodoszczelne. Wykonane z polistyrenu posiada gumową uszczelką oraz zawieszkę na szyję. Dzięki temu zawartość możesz mieć zawsze przy sobie. Sprawdź także wodoszczelne pudełko z krzesiwem, w którym znajdziesz również akcesoria survivalowe – lusterko, haczyk, draskę i żyłkę.
A po spływie...
Spływ kajakowy to świetny pomysł na spędzenie czasu ze znajomymi i rodziną. Po skończonym spływie można zorganizować ognisko lub camping pod namiotami. Sprawdź 8 szybkich przepisów polecanych na biwak!
Autor: Paweł Zarzycki