Skarpety trekkingowe – jak dbać o ciepło stóp?

Podczas zimowego trekkingu faktem jest, że bez odpowiedniego obuwia nie ma co nawet startować gdziekolwiek. Buty to jedno – jasne. Należy zwrócić uwagę również na skarpety, które zakładamy do tej aktywności outdoorowej. To one mają bezpośredni kontakt ze skórą stóp. Jeżeli chcesz czuć się komfortowo i mieć radość ze swojej wyprawy, to musisz zadbać o ciepło stóp. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury.
Z tego wpisu dowiesz się:
- jakie funkcje spełniają skarpety trekkingowe,
- z jakiego materiału powinny być wykonane,
- w jakiś sposób dokonać odpowiedniego wyboru.
Funkcje skarpet trekkingowych
By cały mechanizm dobrze ze sobą współpracował, czyli buty-skarpety-skóra stóp, każdy element musi odpowiednio funkcjonować. Podstawowym zadaniem skarpet trekkingowych jest ochrona przed zimnem. Kolejną ważną kwestią jest to, by odprowadzały wilgoć. Podczas marszu stopy będą się pocić. Nie unikniesz tego. Dlatego dobre skarpety trekkingowe powinny zachować suchość w ich obrębie. Ponadto rolą takich skarpet jest również zminimalizowanie ryzyka obtarć stóp.
Poznaj skarpety z wełny Merino
Materiały, z których wykonywane są prawdziwe skarpety trekkingowe, ograniczają się głównie do wełny i syntetyków, takich jak nylon oraz poliester. Wełna w ostatnich latach przeżywa swoiste odrodzenie. Zwłaszcza skarpety z wełny merino są kojarzone bezpośrednio z outdoorem. Oprócz tego, że zimą dobrze ocieplą stopy i zapewnią izolację termiczną, są bardzo lekkie i przyjemne w dotyku. Co do syntetyków, to są bardzo trwałe i skutecznie odprowadzają wilgoć. W dodatku dzięki elastanowi są rozciągliwe, przez co dobrze leżą na stopie.
Jak wybrać odpowiednie skarpety do trekkingu?
W tej kwestii wszystko sprowadza się do indywidualnych predyspozycji. Nabywając skarpety do trekkingu, musisz czuć, że skóra stóp odpowiednio współpracuje z materiałem, z którego wykonany jest model. Podczas zimowego marszu nie możesz pozwolić sobie na wychłodzenie organizmu przez zapocenie stóp.
Autor: Jakub Dobrzyński