Samoloty, które zmieniły historię

Lotnictwo kojarzone jest głównie z transportem pasażerskim i działaniami militarnymi. Wiele osób uważa, że podróż samolotem jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. Dlatego, coraz częściej wybieramy ten sposób przemieszczania się. Widzieliście, że średnio, co 4 sekundy w jakimś miejscu na Ziemi startuje samolot? Jednak dzisiaj nie będę pisać o współczesnym podróżowaniu, a o samolotach, które miały znaczenie w ostatnim stuleciu.
de Havilland DH 106 Comet
Pierwszy komercyjny odrzutowy samolot pasażerski, który wzniósł się w powietrze 27 lipca 1949 r. Został zaprojektowany i wyprodukowany przed de Havilland, brytyjskiego producenta samolotów. De Havilland DH 106 Comet zrewolucjonizował przemysł lotniczy i skrócił o połowę czas podróży.
Boeing B-29 Superfortress
Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu zaprojektowany przez Boeing Company dla U.S. Air Force. Samoloty Boeing B-29 Superfortress były jednymi z największych samolotów operacyjnych podczas II wojny światowej. Głównym założeniem zaprojektowania B-29 było stworzenie samolotu, który z łatwością mógłby manewrować zarówno na niskich, jak i dużych wysokościach – główną rolą B-29 było przetransportowanie bomb atomowych w atakach na Hiroszimę i Nagasaki.
Lockheed SR-71 Blackbird
Najszybszy (Mach 3+) i najwyżej wznoszący się (26 000 m) samolot operacyjny w siłach powietrznych. Pierwszy lot SR-71 odbył się 22 grudnia 1964 roku. Ekstremalne środowisko operacyjne, w którym latały SR-71, pozwoliło stworzyć doskonałe platformy do prowadzenia badań oraz eksperymentów w różnych obszarach i dziedzinach m.in. aerodynamice, systemach napędowych, materiałach ochrony termicznej (NASA Thermal Protection Materials) czy badań dotyczących atmosfery i zjawisk związanych z barierą dźwięku.
North American P-51 Mustang
Amerykański myśliwiec zaprojektowany dla Royal Air Force w 1940 roku przez NAA (North American Aviation). Mustangi pomogły zapewnić przewagę sił powietrznych aliantów w 1944 roku. Samoloty te używane były przede wszystkim podczas II wojny światowej i Wojny Koreańskiej. Według danych historycznych piloci Mustangów zniszczyli prawie 5 tysięcy samolotów wroga.
Lockheed F-117 Nighthawk
Dwusilnikowy samolot zaprojektowany w ramach Lockheed Skunk Works zgodnie z technologią stealth, która ma na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu. Pierwszy lot F-117 Nighthawk odbył się w 1981 roku, jednak bojowe zastosowanie znalazł dopiero w 1983 roku.
Boeing 747
Szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu będący następcą Airbus A380. Boeing 747 jest jednym z największych samolotów odrzutowych na świecie, który przewozi największą liczbę pasażerów podczas jednego lotu. Pierwszy lot Boeinga 747 odbył się w 1969 roku.
Ilyushin Ił-2 Sturmovik
Radziecki samolot szturmowy najliczniej produkowany podczas II wojny światowej. Piloci Ił-2 określali go zdrobnieniem "Ilyusha", natomiast dla żołnierzy na lądzie Sturmovik znany był jako „Flying Tank”, czyli latający czołg. Ił-2 swój przydomek zawdzięcza opancerzeniu, które było odporne zarówno na ostrzał karabinów maszynowych, jak i trafienia odłamkami broni przeciwlotniczej. Samoloty te odegrały kluczową rolę na Froncie Wschodnim podczas II wojny światowej. Ich pierwsze bojowe użycie przypada na czerwiec 1941 r. Podczas obrony terenów leżących nad Berezyną, gdzie radziecki Lotniczy Pułk Szturmowy (4th ShAP) bronił się przed żołnierzami III Rzeszy, która działała w ramach Operacji Barbarossa.
F-4 Phantom II
Naddźwiękowy samolot myśliwsko-bombowy będący symbolem Wojny Wietnamskiej w latach 60. XX wieku. Wyróżnia się nie tylko osiąganą prędkością (2 586 km/h), ale również swoimi możliwościami w zakresie długości lotu – F-4 Phantom może latać ponad 16 godzin. Podczas Wojny Wietnamskiej wprowadzenie F-4 pozwoliło uzyskać przewagę powietrzną.
Douglas DC-3
Amerykański samolot pasażerski, który przyczynił się do rozpowszechnienia podróży lotniczych w latach 30. I 40. XX wieku. Jednak służył on nie tylko do komercyjnego transportu. Ze względu na panującą wówczas wojnę, stworzono wojskową wersję DC-3, która pomogła w transporcie tysięcy żołnierzy-spadochroniarzy (oryg. paratroopers) podczas lądowania aliantów w D-Day.
Ciekawostka! We współczesnych czasach, w jednej z serii filmów o agencie 007, a dokładniej w „Quantum of Solace” James Bond pilotował samolot DC-3.
Autor: Joanna Rassmus