Ochraniacze taktyczne – wybierz najlepsze

Ochrona kolan i łokci podczas działań taktycznych to fundament odpowiedniego zabezpieczenia swojego ciała. Wskazane partie są niezwykle narażone na urazy. Jeżeli jesteś zmuszony do dynamicznego poruszania się, często klękasz, padasz na ziemię lub czołgasz się, to warto, żebyś na swoje łokcie oraz kolana założył właściwe ochraniacze. Gdy uczestniczysz w rozgrywce ASG lub paintballa, to ochraniacze dodatkowo osłonią kolana i łokcie przed trafieniem – te nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego postanowiliśmy dać kilka wskazówek jak wybrać właściwe ochraniacze taktyczne.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje ochraniaczy,
- jak dopasować ochraniacze do swoich potrzeb,
- jak uzupełnić strój ochronny.
Przezorny zawsze zabezpieczony
Na rynku akcesoriów taktycznych można znaleźć wiele modeli ochraniaczy. Jeśli chodzi o nakolanniki, to najczęściej zapinane są na rzep. Dzięki temu w razie potrzeby możesz je szybko odpiąć – tak może zdarzyć się w sytuacji awaryjnej, np. podczas szybkiego biegu. Fragment ochraniacza, który odpowiada za ochronę kolana, wykonywany jest z różnych tworzyw. Najpopularniejszym jest twarde tworzywo sztuczne. Co prawda dobrze ochrania skórę przed uszkodzeniem, jednak nie dla każdego może być komfortowe w użytkowaniu.
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest wypełnienie wnętrza pianką EVA. Nakolanniki wykonane w ten sposób są wygodniejsze i lżejsze. Dodatkowo podczas zmiany pozycji strzeleckiej są cichsze, tzn. na twardym podłożu jest mniej słyszalny moment zetknięcia się podłoża z nakolannikiem. W naszym sklepie znajdziesz również ochraniacze na piszczele. Chronią one front nogi od kolana do przegubu stopy.
Jeśli chodzi o wybór ochraniaczy na łokcie, to sytuacja przedstawia się analogicznie jak z tymi na kolana. Mianowicie, producenci stawiają głównie na te z plastikowym elementem chroniącym skórę. W przypadku nałokietników marki Condor dodatkowe wypełnienie pianką EVA pozwala konstrukcji dopasować się do kształtu łokcia.
Gdy zależy Ci, by mieć na sobie jak najmniej dodatkowego ciężaru, to warto zastanowić się nad nałokietnikami, które wykonane są, np. z neoprenu. Dzięki temu zaoszczędzisz na dźwiganym ładunku, ale ochrona niekoniecznie będzie tak skuteczna, jak w przypadku tworzywa sztucznego.
Dopasuj je do siebie
Kwestia dopasowania odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeżeli stawiasz na solidną ochronę, to zdecyduj się na ochraniacze z twardego tworzywa sztucznego. Natomiast jeśli bardziej skupiasz się na dynamice swojego działania, to wybierz ochraniacze z pianki EVA lub neoprenu. Pamiętaj, że oprócz ochraniaczy warto nie zapomnieć o uwadze i zdrowym rozsądku. Nie działasz sam. Twoje zdrowie to również zdrowie Twoich współtowarzyszy.
Jeśli chcesz dodatkowo uzupełnić strój ochronny, to dobierz trwałe buty taktyczne oraz wygodne rękawice taktyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz na pewno dobrze zabezpieczony!
Autor: Jakub Dobrzyński