Jaki sweter wojskowy wybrać? 6 modeli z wełny lub akrylu

Wszyscy doskonale pamiętamy kultową scenę z historią pewnego odzienia Gruchy w filmie „Chłopaki nie płaczą”. Sweter z żółtą gruszką na różowym tle to prawdziw klasyk. Jedank czy nosił byś go na co dzień? Dzisiaj postanowimy pokazać Wam, że nie każdy męski sweter kojarzy się z „typowym Januszem”. Każdy facet lubi czasem wyglądać elegancko, na przykład przy okazji świąt. Sweter jest na tyle uniwersalnym odzieniem, że sprawdzi się zarówno na koszuli, jak i na zwykłym t-shircie. W swetrze nie wyglądamy jak przesadnie wystrojeni amanci, a bardziej jak gustownie wystylizowani gentlemani. To ogromna zaleta takiego stroju. W swetrach siła!
Czym jest sweter wojskowy?
Sweter to rodzaj bluzy, zazwyczaj dobrze utrzymującej ciepło. Najczęściej wykonany jest on z wełny, choć obecnie produkuje się też swetry męskie militarne z domieszką włókien sztucznych, np. akrylu. Noszenie wełnianych bluz zapoczątkowali gaeliccy rybacy z wysp Aran mieszczących się u zachodnich wybrzeży Irlandii. Co ciekawe, do dzisiaj mieszkańcy tych terenów utrzymują się z wyrobu swetrów. Kiedyś kojarzone były one z niższą warstwą społeczną, co zmieniło się dopiero w późniejszych latach (ok. XX wieku). Swetry zyskały wtedy na wartości w świecie mody i zaczęto je nosić przede wszystkim podczas jazdy na nartach. Z okresu XX wieku pochodzą również norweskie kolorowe wzory ozdabiające swetry. Istnieje wiele sposobów, aby nadać swetrowi miliatrny sznyt. Producenci współczesnych swetrów marynarskich czy innych rodzajów modeli wojskowych wzorują krój na ubiorze żołnierzy, dodając pagony i charakterystyczne kieszonki na piersi. Ze względu na to, że wojskowi potrzebują na misjach ciepła, sweter wojskowy powinien być gruby i dobrze izolować żołnierza od wiatru i zimna.
Rodzaje swetrów militarnych
- V-NECK – klasyczny sweter z dekoltem w kształcie litery V. Swetry z dekoltem V-neck są trafionym wyborem na każdą okazję - biznesowe wyjście, casualowy wypad na miasto itp.
- CREWNECK – okrągłe wykończenie dekoltu swetra. Nazwa crewneck powstała w nawiązaniu do t-shirtów, które nosili amerykańscy sportowcy, głównie futboliści (z ang.crew drużyna).
- GOLF – określenie swetra golfem jest tożsame z naszym językiem. Przysłowiowy golf to wysoki kołnierze, którego zadaniem jest okrycie szyi. W Wielkiej Brytanii na ten rodzaj swetra mówi się polo neck lub roll-neck. Wynika to z odwołania do gry w polo. W Stanach Zjednoczonych nazywany jest turtleneckiem, ponieważ wyglądem przypomina żółwią szyję.
- PULOWER – rodzaj swetra, który nie posiada rękawów.
- KARDIGAN – swetrem zapinany najczęściej na guziki, dostępne są również wersje z zapięciem na zamek błyskawiczny. Jako inspiratora dla nazwy kardigan wymienia się weterana wojny krymskiej Jamesa Thomasa Brudenella, który był hrabią Cardiganu. Pierwotnie kardigan pozbawiony był kołnierza. Obecnie spotykane są modele posiadające kołnierz.
6 propozycji wojskowych swetrów z wełny i akrylu
Zima za pasem, dlatego warto zaopatrzyć się w cieplutki sweter. Najciekawsze i klasyczne modele swetrów męskich znajdziecie na Milworld.pl. Nasze swetry wyróżnia uniwersalność i wojskowych charakter. Ich kolory są odpowiednio stonowane, co pozwala założyć je dosłownie każdą okazję. Nasze propozycje, które znajdziesz w sklepie.
Sweter V-neck Highlander - zobacz w sklepie
Sweter wojskowy crewneck Mil-Tec - zobacz w sklepie
Sweter wojskowy austriacki Mil-Tec - zobacz w sklepie
Sweter szwajcarski Mil-Tec - zobacz w sklepie
Sweter 2w1 golf + V-neck marki Mil-Tec - zobacz w sklepie
Sweter rozpinany kardigan Mil-Tec - zobacz w sklepie
Autorzy: JD, JR