Mistrzowie kamuflażu wśród zwierząt

Nie tylko żołnierze potrafią się doskonale kamuflować. Prawdziwymi mistrzami kamuflażu są zwierzęta. Naturalnie wykształcają w sobie zdolność do wtopienia się w tło. Robią to głównie w celu ukrycia się przed drapieżnikami lub kiedy same polują. Ich kamuflaże bywają spektakularne. Często nie jesteśmy w stanie ludzkim okiem zobaczyć, że rzeczywiście na danym obrazku jest jakiś zwierzak. Egzotyczne gatunki, które mają zdolność kamuflowania się, wprawiają w zadziwienie. Żeby w to uwierzyć, trzeba najpierw zobaczyć.
Jak kamuflują się zwierzaki?
Jest kilka powodów, dzięki którym kamuflują się zwierzęta. Najczęściej:
- chcą dostosować kolor swojego ciała do otoczenia,
- chcą utrudnić drapieżcy widoczność, dlatego uwalniają specjalne substancje chemiczne do otoczenia,
- ryby staraj się zmętnić wodę,
- kształtem próbują dostosować się do tła środowiska, w którym występują.
Przykłady
Aby można sobie to wszystko zracjonalizować, należy obejrzeć przykłady kamuflujących się zwierząt. Niektóre zapierają dech w piersiach.
Prawdziwym mistrzem kamuflażu jest wszystkim dobrze znany kameleon. O tym, że jest tylko jednym z wielu, zaraz się przekonacie.
Ćmy też potrafią się doskonale kamuflować. Ukrywają się przed nietoperzami, które również żerują nocą.
Gekon madagaskarski mógłby być profesorem kamuflażu. Uczyłby żołnierzy jak właściwie się ukryć i być niezauważonym.
Sowy to kolejne stworzenia, które potrafią zostać niewidoczne. Specjalistami są paszczaki australijskie. To ptak czy drzewo?
Wśród mniejszych gabarytowo zwierząt dobrze kamuflują się pasikoniki. Zobaczcie sami.
Mistrzem wtapiania się w tło jest ropucha. Siedząc pośród liści stara się być niedostrzegalna. Takie gatunki można spotkać w Kolumbii.
Nasze serca zdobył prawdziwy mistrz kamuflażu. Osobnik zwany potocznie kotem kameleonem. Nikt go nie zobaczy!
Zwierzaki potrafią zaskakiwać. Ich kamuflaże są najbardziej naturalne. Środowisko, w którym żyją, kreuje ich wygląd. Muszą dostosować się do warunków i łańcucha pokarmowego. Poprzez kamuflaż starają się przetrwać. Przy tym wszystkim możemy podziwiać ich piękno.
Autor: JD