Jak wybrać odpowiednie słuchawki na strzelnicę?

Doskonale wiesz, jak wrażliwy jest narząd słuchu. Czasem wystarczy niewielki huk, by zatkało uszy. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ich ochrona. Zwłaszcza w takim miejscu, jakim jest strzelnica. Tam słuch jest nieustannie narażony na hałas. Głośne decybele atakują z wszystkich stron. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednie słuchawki strzeleckie. Jak je dobrać? Zaraz poznasz odpowiedź na te pytanie.
Dzięki temu tekstowi dowiesz się:
- dlaczego ochrona słuchu jest tak istotna,
- jakie są sposoby ochrony uszu,
- jak wybrać odpowiedni sposób dla siebie.
Cel, pal… i chroń słuch!
Narzędziem, które mogłoby obniżać poziom hałasu na strzelnicy, jest tłumik instalowany bezpośrednio do broni. Polskie prawo nie zezwala na rejestrację broni, która jest przystosowana do montażu tłumików. Ponadto, takowa broń jest traktowana jako szczególnie niebezpieczna. Dlatego jedyną możliwością jest zabezpieczenie uszu przy pomocy słuchawek lub stoperów. Nie stosując się do zasady ochrony słuchu na strzelnicy, możesz stwarzać potencjalne niebezpieczeństwo. Dla siebie oraz osób współtowarzyszących. Może dojść do rozkojarzenia, a takie sytuacje różnie się kończą. Dlatego lepiej ich unikać. Poza tym możesz uszkodzić w sposób trwały swój słuch. Dlatego dbaj o swoje zdrowie!
Stopery czy słuchawki? Oto jest pytanie
Jednym z najpopularniejszych sposobów są stopery douszne. To małe zatyczki, które po umieszczeniu w uchu dopasowują się do niego i odcinają docierający hałas. Stopery mogą być jednorazowe lub do wielokrotnego użytku. Strzeleckie zatyczki do uszu są z reguły półaktywne – przepuszczają dźwięki poniżej 80db. Zatem da się w nich rozmawiać, a kiedy następuje strzał, hałas jest blokowany i w tym konkretnym momencie nie słyszymy nic.
Lepszą ochroną są słuchawki, które dzielimy na pasywne i aktywne. Pierwsze z nich są przyrządem wykonanym specjalnie z myślą o osobach uczęszczających na strzelnicę lub myśliwych. W naszym sklepie znajdziesz słuchawki strzeleckie pasywne Mil-Tec, które spełniają normę EN352-1:2002 i są połączone pałąkiem pokrytym miękkim materiałem. To właśnie wyściółka daje wysoki komfort użytkowania ze słuchawek, dzięki któremu model dobrze dopasowuje się do kształtu głowy i solidnie na niej leży.
Drugą odmianą słuchawek strzeleckich są słuchawki aktywne. Kształtem przypominają pasywne. Niby takie same, a jednak inne. Słuchawki aktywne wyposażone są w system wygłuszający, który automatycznie blokuje agresywne dźwięki. Słuchawki zasilane są zazwyczaj bateriami „paluszkami”. Rozmowę umożliwiają małe głośniczki i mikrofon. Regulacja daje możliwość wycięcia hałasów powyżej 85db. Taka funkcja sprawia, że konwersacja z innymi będzie słyszalna, a odgłos strzału nie. Słuchawki aktywne znajdą swoje zastosowanie na zawodach strzeleckich, gdzie musimy słyszeć wydawane komendy.
Dla siebie wybierz najlepsze
Jeśli masz okazję, przetestuj modele pasywne i aktywne i wybierz te, które pasują Ci się bardziej. Jeśli nie, po prostu oceń właściwie warunki, w których będziesz korzystał ze słuchawek – w większości przypadków wystarczą prostsze w obłudze słuchawki pasywne. To bardzo istotne, abyś ich używał! Nie dopuść do uszkodzenia swojego narządu słuchu. Chroń słuch z Milworld.pl!
Autor: Jakub Dobrzyński