Impregnacja butów wojskowych

Wszyscy dobrze wiemy, że buty wykonane z prawdziwej skóry są wygodniejsze, trwalsze i zdrowsze. To prawda, że są droższe od tych zrobionych z innych materiałów, ale biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety, warto zapłacić za nie trochę więcej, by cieszyć się długotrwałym komfortem ich użytkowania. Dotyczy to zarówno butów wojskowych, jak i wszystkich innych wykonanych ze skóry.
Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest właściwe zaimpregnowanie obuwia przed pierwszym użyciem, a potem konsekwentne powtarzanie tego procesu w trakcie użytkowania. Impregnacja to proces, w którym poprzez pastowanie obuwia odpowiednią pastą do butów zabezpieczamy je przed szkodliwym działaniem np. wilgoci. Od dawna wiadomo, że przedmioty wykonane ze skóry naturalnej takie, jak buty, torby, pasy itd. (z wyjątkiem tych wykonanych ze skóry lakierowanej) wymagają takiej samej pielęgnacji i konserwacji, jak np. skóra twarzy, rąk czy stóp. Ważne więc jest to, by robić to we właściwy sposób, używając odpowiedniego wosku do skóry. i innych środków
Impregnacja nowego obuwia jest w miarę prosta, gdyż jest ono czyste i suche. Ta sama czynność w przypadku butów używanych jest trochę bardziej skomplikowana i zdecydowanie bardziej czasochłonna. Po pierwsze należy dokładnie usunąć zabrudzenia z powierzchni i podeszwy butów. Do tego celu można użyć szczoteczki i suchej ściereczki lub wilgotnej ścierki z użyciem detergentu. Po wyczyszczeniu buty należy dokładnie wysuszyć. Następnie przystępujemy do impregnacji, która nie tylko będzie chroniła skórę przed pękaniem, powstawaniem plam, ale także przed zawilgoceniem. Pamiętajmy o tym, by dobierać środki konserwujące odpowiednie do skóry (materiału), z którego są one wykonane.
Uwaga: inaczej czyścimy i innych środków konserwujących używamy do impregnacji butów wykonanych ze skóry gładkiej, a innych do tych wykonanych ze skóry porowatej. Pamiętajmy również i o tym, że skóra przepuszcza wodę, dlatego też musimy używać impregnatów, które ową przepuszczalność zmniejszą. Kolejna sprawa dotyczy pory roku – w osobnym artykule dowiedz się, jak zaimpregnować buty zimowe, które wymagają szczególnej pielęgnacji. I jeszcze jedna rzecz, chyba nie mniej ważna. Każdy producent daje takie zalecenie, a więc warto się do niego zastosować. Mam tu na myśli to, by do butów, szczególnie długo nieużywanych wkładać prawidła. Dzięki temu nie ulegnie ono deformacji, a w ogólnie pojętej konserwacji również chyba i na tym nam zależy.
Autor: MGD