Co zabrać w podróż do Afryki?

2020-11-06
Co zabrać w podróż do Afryki?

Afryka. Przygotowania do tej podróży trwały prawie rok. Plan obejmował Rwandę, Ugandę i Kenię. W ciągu 6 tygodni mieliśmy pokonać tą trasę lądem, lokalnym transportem, bez pomocy agencji bo zarówno tą, jak i poprzednie nasze podróże organizujemy od początku do końca sami. Długo zastanawialiśmy się nad rzeczami, które będą nam potrzebne i sprawdzą się zarówno podczas trekkingów jak i podczas safari. Wiadomo, że w podróży dłuższej niż 2 tygodnie i pakowaniu wszystkich rzeczy do plecaka liczy się każdy kilogram, który później ciąży na plecach. Warto zatem dobrze przemyśleć jakie rzeczy sprawdzą się i jakich warunków spodziewać się w danych miejscach, dlatego przed każdą wyprawą robię rozeznanie. Mieliśmy doświadczenie w trekkingach po dżungli w wielu miejscach na świecie takich jak Borneo, Papua Zachodnia czy Amazonia jednak należy pamiętać, że każda dżungla jest inna i to, co przydać się może w Amazonii może być zupełnie bezużyteczne w Afryce.

Miejsca, które mieliśmy odwiedzić określał mój plan podróży. Po kilku dniach spędzonych w Kigali, stolicy Rwandy, udaliśmy się nad jezioro Kivu przy granicy z Demokratyczną Republiką Kongo a następnie do Ruhengeri. To miasto można nazwać bramą do Parku Wulkanów. Wybraliśmy trasę wiodącą do obozu Dian Fossey, badaczki goryli górskich, gdzie do chwili obecnej znajduje się jej grób i miejsce pochówku jej goryli, które zginęły z rąk kłusowników. Spodziewaliśmy się błota, deszczu, dużych, parzących boleśnie pokrzyw i stromych podejść pod górę a co za tym idzie również chłodu. Ten trekking należał do najtrudniejszych w tej podróży. Przekroczyliśmy granicę wkraczając na teren Ugandy. Spędziliśmy noc na jednej z wysp jeziora Bunyonyi i następnego dnia ruszyliśmy w miejsce, o którym marzyłam od lat. Nieprzenikniony Las Bwindi. Trekking do goryli górskich to jedna z tych rzeczy, którą trzeba zaplanować z dużym wyprzedzeniem, załatwić permity, które upoważniają do trekkingu określonego dnia. W zależności od tego, gdzie znajduje się rodzina goryli, trekking może być lekki lub ciężki, długi lub trwać kilka godzin. Trudno to jednak przewidzieć przed podróżą, bo to, do której z rodzin zostajemy przydzieleni okazuje się przed samym wyjściem do dżungli. Nasze doświadczenie po trekkingu, który zrobiliśmy w Rwandzie było całkiem przyjemne jednak w dalszym ciągu należy brać pod uwagę, że trzeba spodziewać się błota, może padać deszcz, rano jest wręcz zimno.

Queen Elisabeth NP w Ugandzie. Kolejny punkt podróży, gdzie jest możliwość zobaczenia szympansów. Wybraliśmy Kalinzu Forest znajdujący się poza granicami parku. Ten trekking nie był planowany, ale trudno oprzeć się pokusie spotkania z tymi małpami. Teren nie jest wymagający jednak po raz kolejny jest błoto, wystające korzenie drzew i liście sprawiają, że jest ślisko. Szympansy często siedzą w koronach drzew i trzeba przedzierać się przez zarośla.

Kenia. Zgodnie z planem podróży mieliśmy spędzić tu jedynie 2 tygodnie. Selfdrive safari do Nakuru NP było jedynym planowanym. Czas pandemii zatrzymał nas jednak w tym kraju na długie miesiące i zamiast 6 tygodni w podróży spędziliśmy w Afryce prawie 6 miesięcy. To dało nam możliwość lepszego poznania Kenii a także odwiedzenia kilku parków narodowych, które w tym czasie świeciły pustkami. Każde z naszych safari organizowaliśmy sami, wypożyczonym samochodem. W ten sposób odwiedziliśmy nie tylko planowany park Nakuru, ale także dwukrotnie Tsavo East i Amboseli. Czego spodziewać się na safari? Większą część czasu w parku spędza się w samochodzie. Należy jednak pamiętać o tym, że ranki bywają chłodne, mogą dokuczać owady. W Amboseli, które znajduje się u podnóża najwyższej góry Afryki w nocy konkretnie zmarzliśmy. W dzień natomiast dokuczał drobny pył unoszący się w powietrzu podnoszony przez wiatr. Zatrzymaliśmy się w położonym niedaleko głównej bramy campie. Ostrzegano nas przed skorpionami, które mieliśmy okazje spotkać również w Tsavo, więc po raz kolejny odpowiednie obuwie to podstawa.

Większość naszego ekwipunku stanowiły rzeczy od naszego partnera podróży Milworld. Przyznam szczerze, że przed wyjazdem nie sądziłam, że będą nam one ratowały skórę przez cały ten czas. Przez przedłużający się czas podróży testowaliśmy te rzeczy znacznie dłużej niż planowano i wielokrotnie pytano nas, gdzie je dostać. Mam swoich faworytów, jeśli chodzi o absolutne must have w podróży do wymienionych krajów. Podzielę się swoimi doświadczeniami a o męskiej części ekwipunku wypowie się moja druga połowa.

DLA NIEJ

Mil-Tec Buty Taktyczne Jungle Panama Olive

Zdecydowaliśmy się oboje na ten model obuwia głównie ze względu na trekkingi. Model przeznaczony dla mężczyzn i najmniejszy rozmiar jaki mogłam wybrać to 39. W swoich butach przejechałam całą trasę od Rwandy do Kenii budząc konsternację, bo wielokrotnie pytano mnie czy jestem z wojska, które tutaj budzi respekt. Buty sprawdziły się w każdym terenie, zarówno podczas ciężkiego trekkingu w Rwandzie, gdzie było nie tylko błoto, ale też stojąca woda, duże przewyższenia, wystające korzenie drzew. W Bwindi, idąc w grupie kilku osób, które miały buty trekkingowe i sportowe, my jako jedyni nie zjeżdżaliśmy z góry ślizgając się na błocie. Przetrwały zarówno ciężkie warunki w dżungli jak i ułatwiały życie w Amboseli. Na pewno pojadą ze mną w kolejną podróż do Afryki, którą już planujemy. Mała wskazówka dla kobiet - warto kupić dodatkowe wkładki do buta i zaopatrzyć się w grubsze skarpety ;)

Surplus Bojówki Damskie Premium Slimmy Woodland

Wybierałam ten model spodni z myślą o trekkingach. Wszędzie w dżungli należy spodziewać się zarośli, gryzących owadów, więc gruby materiał bardzo się tu sprawdza. Spodnie są wygodne, odporne na rozdarcie. Przed podróżą nie sądziliśmy, że przyjdzie nam spędzić na wybrzeżu porę deszczową. W tym czasie pojawiło się realne zagrożenie malarią. Repelenty nie dawały rady w pewnym momencie i wieczory spędzaliśmy ubrani w spodnie i koszule z długim rękawem. Mogę zdecydowanie powiedzieć, że to były spodnie ratujące życie, a przynajmniej skórę podczas afrykańskich nocy.

Brandit Koszula w Kratę Check Shirt Niebieska

Większość rzeczy, które miałam do wyboru były przeznaczone dla mężczyzn jak na przykład buty czy właśnie ta koszula. Jednak bardzo dobrze się czuję w takich rzeczach a koszula przypadła mi do gustu na początku ze względu na jej kolor. W trakcie podróży okazało się, że jest dla mnie niezbędna. Miałam ją przy sobie zarówno podczas przejazdów autobusami, podczas safari czy jako ochrona przed komarami. Jest po prostu fantastyczna i mimo, że flanela nie kojarzy się jakoś z Afryką to uważam, że to jedna z tych niezbędnych rzeczy w takiej podróży. Miła dla ciała, miękka, ciepła a do tego niezniszczalna.

Szorty

Kojarzyły mi się tylko z safari, a tymczasem krótkie spodenki nosiłam przez cały czas, zarówno w drodze na plażę, jak i podczas jazdy motorem czy jeepem. Nogawki można skrócić, przypinając je troczkiem. Warto zadbać o wygodny model, który nie skrępuje ruchów i nawet w tak gorącym klimacie będzie przewiewny. Absolutny must have.

Texar Koszulka T-Shirt Kryptek Mandrake

Przyznam szczerze, że kolor wybierałam z myślą o trekkingach, ale też o zwierzętach. Łatwiej wtopić się w otoczenie w takich kolorach niż we wściekłym różu. Koszulka jest wygodna, nie krępuje ruchów a z racji swojego koloru łatwo utrzymać ją w dobrym stanie przez długi czas pobytu w Afryce, gdzie woda i środki piorące niszczą tkaniny. Świetnie się komponuje wraz ze spodniami Surplus. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie można nosić rzeczy militarne. Dla lokalnej ludności są one zabronione, jednak pamiętajmy, że jesteśmy turystami i idąc na trekking nikt nie będzie robił nam z tego powodu problemu.

Mil-Tec Plecak Taktyczny Assault 20L

Ten plecak służył mi jako mały bagaż podręczny, ale zabierałam w nim również rzeczy jadąc na safari. Kolor świetnie się sprawdza w podróży, bo trudno jest się nie ubrudzić podróżując lokalnymi środkami transportu. Jest wygodny nawet wtedy, gdy jest zapakowany po brzegi a pomimo tego, że jest niewielkich rozmiarów to mieści dużo rzeczy i drobiazgów dzięki licznym kieszonkom. Solidnie wykonany i pomimo długiej podróży, trudnych warunków nadal wygląda jak nowy.

Surplus Koszula z Długim Rękawem Raw Vintage 1/1 Brązowa

Doskonale uzupełniała się z moją flanelową koszulą w kratę. Dobra ochrona na wyprawę do dżungli, ale także na co dzień jako ochrona przed owadami. Myślę, że to inwestycja na lata, bo jest wykonana z grubego materiału i biorąc pod uwagę, że to model męski to niejeden z panów ucieszyłby się mając ją na takiej wyprawie w swoim bagażu.

Bidon lub butelka

Świetny gadżet, który genialnie sprawdzi się zarówno podczas długich przejazdów jak i w trakcie trekkingów, wyjść na plażę. Butelka turystyczna wykonana ze stali lub odpornego tworzywa zajmuje mało miejsca, a pozwala zadbać o nawodnienie podczas upałów. Zdecydowanie na plus, bo staramy się ograniczać kupowanie wody w plastikowych butelkach, a solidne naczynie można przed każdym wyjściem ponownie napełnić. Przez długich 6 miesięcy prawie codziennie używaliśmy jednej butelki, która nadal jest w pełni sprawna, co świadczy o jej wytrzymałości. Bardzo przydatna rzecz, która sprawdzi się nie tylko w podróży.

DLA NIEGO

Mil-Tec Buty Taktyczne Jungle Panama Czarne

Z własnego doświadczenia warto wymienić wkładki wewnętrzne na bardziej elastyczne. Po każdym zabrudzeniu wyczyścić otwory wentylacyjne z boku buta, aby noga mogła swobodnie oddychać. Dopóki są drożne noga się nie poci. Po tym jak wpadłem w nich prawie po kolano w błoto na trekkingu w dżungli musiałem otwory czyścić wykałaczką, bez problemu resztki błota wypadły i otwory były szczelne. Dodam, że po wpadce z ugrzęźnięciem w błocie, gdy w końcu się z niego wydostałem stopa dalej była sucha. Woda z błotem pomiędzy nogawkę a but do środka się nie przedostała. Materiał przy obiciu skóry buta czyści się bardzo łatwo. Bieżnik podeszwy wielokrotnie uratował mnie przed niezbyt miłym zjazdem na czterech literach ze stromego zejścia podczas trekkingu do goryli w Ugandzie. Wielu współtowarzyszy wyprawy posiadało buty trekkingowe bardzo znanej firmy i takie obuwie w ogóle się w tych warunkach nie sprawdziło. Buty wzbudzały szacunek u innych podróżnych, ludności cywilnej jak i obecnych na miejscu służb, gdyż militarne rzeczy są przeznaczone tylko do użytku przez wojsko, policję czy strażników parków narodowych. Zauważyłem, że jakość noszonych butów przez te służby drastycznie odbiegała od moich butów. Warto posiadać zestaw do konserwacji obuwia - pastę do butów i szczotkę.

Brandit Szorty M65 Vintage Classic Light Woodland

Bardzo wytrzymały materiał i szwy. Pojemne kieszenie. Kamuflaż najlepszy z najlepszych, a ponadto nie widać na nich zabrudzeń. Dodatkowy plus za sznurek w pasie, gdyby zapomnieć paska do spodni. Lub jeśli pasek użyjesz do innych celów, nie obawiasz się, że spadną.

Texar Spodnie Taktyczne Elite Pro 2.0 Rip-Stop

Super sprawdzają się w różnym terenie od dżungli przez sawannę, kończąc na codziennym używaniu. Materiał jest oddychający, jednocześnie gruby i odporny na uszkodzenia. Nawet mimo ubrudzenia ich błotem podczas trekkingu w dżungli, wszystko zeszło w praniu. Szwy są bardzo wytrzymałe. Dużym atutem jest liczba kieszeni. Można w nich zmieści wiele rzeczy, aby odciążyć plecak i mieć do nich łatwiejszy dostęp. Rzepy w wilgotnym klimacie lepiej się spisują niż metalowe napy, gdyż metal szybko rdzewieje. Z innych zalet warto wymienić dodatkowe gumy w pasie co poprawia komfort użytkowania na wypadek braku paska do spodni. Dużym plusem jest ich kolor, który nie przyciąga promieni słonecznych jak ciemne kolory. Nic się nie odbarwiło, kolor pozostał jak nowy. Żaden komar przez nie się nie przebił, a było ich bardzo dużo podczas długich wieczorów spędzonych na wybrzeżu Kenii, szczególnie w porze deszczowej.

MFH Koszula Taktyczna z Długim Rękawem Olive

Kieszenie na rękawach górnych i dolnych najlepsze rozwiązanie na schowek drobnych rzeczy. Najbardziej przydawała się wieczorami po intensywnych safari, gdy temperatura spadała i było chłodno. Dodatkowe rękawy z otworem na kciuk chroniły przed ugryzieniami komarów w dłonie. Rano, gdy jeszcze słońce jest nisko wystarczająco poprawiała komfort cieplny. Później trzeba było ją zmienić na t-shirt. Nadmienię, że nawet strażnik w parku narodowym Amboseli (Kenia), chciał oddać swój mundur w zamian za nią.

Afryka bez dodatkowego światła po prostu nie istnieje. Na Czarnym Lądzie prawie codziennie używaliśmy latarek taktycznych. Awarie prądu są tu na porządku dziennym – zdarzało się, że nie mieliśmy energii elektrycznej przez 5 dni pod rząd. Gdy zjechaliśmy po zachodzie słońca do lodgy, pomagała w oświetleniu konarów drzew i buszu z dużej odległości, gdy coś się zbliżało. Świetnie pokazała nam miejsce skradania się i żerowania nocnych zwierząt jak bush baby, słoni czy hien. Mimo kilku upadków na różne podłoże działała bez zastrzeżeń. Warto zamiast standardowych baterii używać akumulatorków, które są o wiele lżejsze. Chociaż sama żarówka nie zużywa dużo energii. Minus - sznurek przy latarce szybko się przetarł, ale to nie wpływa na fakt, że latarka działa bez zarzutu i jest niezastąpionym gadgetem w takiej podróży.

Czapka z daszkiem

Przez pół roku użytkowania od Rwandy przez Ugandę, kończąc na Kenii w ekstremalnych warunkach: silne słońce, deszcz, wszędobylski piasek, a nawet po zanurzeniu w basenie z chlorowaną wodą - materiał czapki z daszkiem Condor wygląda jak nowy. Nawet pranie w odsalanej wodzie nie robi na niej wrażenia. Gdy zaczęły się moje problemy z okiem dodatkowo chroniła przed promieniami słonecznymi.

Mil-Tec Kosmetyczka Turystyczna Coyote

Sprawdziła się do ułożenia w jednym miejscu wszystkich kosmetyków. Kieszonki wewnątrz utrzymywały je cały czas w jednym miejscu. Nic się nie przemieszczało. Nie wylało. Ergonomiczny kształt pozwalał na zabezpieczenie innych delikatnych przedmiotów. Kolor niezmienny mimo ciężkich warunków. Powłoka wodoszczelna nawet pod prysznicem zabezpieczyła przed zalaniem wnętrza.

T-Shirt

Warto zadbać o wytrzymały, oddychający i szybko schnący T-shirt. Cały wyjazd używałem modelu marki Mil-Tec, w którym ściągacze nie odkształciły się, a grafika czaszki wyglądała jak nowa.

MFH Światło Chemiczne Pomarańczowe

W czasie, gdy nie mieliśmy przez pięć dni prądu z uwagi na awarię, pomogła przetrwać noc bez używania świec. Żałuję, że mieliśmy tylko jeden stick. Wystarczył na 5 godzin. Nie przyciąga owadów tak jak świeca czy latarka. Pozostałe dni musieliśmy używać świec. Zajmuje bardzo mało miejsca i jest lekka.

Texar Pasek Parciany NSZ Olive

Metalowa klamra nie rdzewieje w dużej wilgotności i zasoleniu. Materiał paska parciany bardzo mocny. Mimo braku liny, posłużył przy przywiązaniu bagaży na motorze.

Nasza afrykańska podróż przez pandemię zmieniła się w podróż życia. Pół roku w Afryce było dla mnie nieosiągalnym marzeniem, tak jak kiedyś spotkanie z gorylami górskimi, o którym marzyłam od dziecka. To była nie tylko nasza pierwsza wyprawa na afrykański kontynent, ale również po raz pierwszy udało nam się pozyskać partnerów podróży. To była ogromna przyjemność zabrać ze sobą rzeczy, które sprawdziliśmy w różnych trudnych warunkach. Nie zawiedliśmy się na żadnej z tych rzeczy i jednocześnie stały się one nieodzowną częścią naszej wyprawy na Czarny Ląd. Nigdy nie sądziłam, że przez militarny styl naszych butów, mojego plecaka, ktokolwiek pomyśli, że niewielkich rozmiarów blondynka może być wojskowym. Po pewnym czasie nie wyprowadzałam już nikogo z błędu i nawet niejednokrotnie bardzo nam to pomagało w podróży.

Pamiętam, gdy przed wyjazdem zastanawialiśmy się, gdzie szukać takich rzeczy, uniwersalnych ubrań, które wytrzymają, nie zawiodą, nie zniszczą się po jednym trekkingu. W trakcie naszej podróży wielokrotnie wspominałam na swojej stronie FB Carola travels the World o rzeczach, które zabieraliśmy w góry czy na safari. Nie zawiodły nas ani razu, chroniły przed błotem, zimnem, owadami, były wsparciem a nie przeszkodą w drodze do celu. Oczywiście, niektóre z nich to rzeczy przeznaczone dla mężczyzn jak buty, koszule czy T-shirty, ale ja osobiście czułam się w nich fantastycznie i miałam wrażenie, że wręcz dopełniają siłę mojego charakteru i determinację, która pomogła mi zmienić marzenia o Afryce w rzeczywistość.

Milworld - dziękujemy raz jeszcze za wiarę i zaufanie!

Autorzy: Ekipa Carola travels the World

Karolina Ropelewska-Perek & Przemysław Perek

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Dbamy o Twoją prywatność

Nasz Sklep wraz z Zaufanymi Partnerami przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie np. IP Twojego urządzenia oraz informacje zapisywane za pomocą technologii służących do ich śledzenia i przechowywania, takich jak pliki cookies, sygnalizatory www lub innych podobnych technologii.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności, a także w celach analitycznych, marketingowych, oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań w tym także do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych) oraz do poprawnego działania strony internetowej. Warunki przechowywania lub dostępu do cookie możesz określić w Twojej przeglądarce.

Klikając „ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY” wyrażasz zgodę na stosowanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki oraz na dostosowanie treści na stronie naszego Sklepu do Twoich preferencji, a także w celach statystycznych i marketingowych, w tym do wyświetlania spersonalizowanych treści (reklamowych). Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie poprzez usunięcie plików cookies z przeglądarki z danego urządzenia końcowego.

Jeżeli klikniesz „NIE WYRAŻAM ZGODY” - nie będzie możliwe wejście na stronę Sklepu.

NIE WYRAŻAM ZGODY
ZGADZAM SIĘ, CHCĘ PRZEJŚĆ DO STRONY
pixel