10 rad jak zadbać o komfort snu pod namiotem

Nocowanie pod namiotem kojarzy się często z niewygodą czy przemarznięciem. Jednak odpowiednie przygotowanie ciała do snu oraz ustawienie namiotu na określonym terenie znacznie poprawi komfort spania pod namiotem. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy 10 rad jak zadbać o wygodę podczas „spania na dziko”.
Ustal, gdzie jest zachód i ustaw namiot w takim miejscu, aby wschodzące słońce nagrzewało namiot już z samego rana. Tę zasadę stosuj tylko przy zimnej nocy. Jeśli jednak noc będzie ciepła, koniecznie rozbij namiot koło drzewa czy przy wzgórzu. Dzięki temu osłonisz namiot przed porannym słońcem.
Pamiętaj o mocowaniu linek, szczególnie na nieosłoniętych od wiatru obszarach. Linki często mogą uratować namiot od porwania przez wiatr.
Połóż się spać do śpiwora rozgrzanym. Śpiwór utrzymuje ciepło organizmu, jeśli położysz się spać z ochłodzonym ciałem, rano obudzisz się zmarznięty. Dlatego przed położeniem się, wykonaj kilka skoków lub pajacyków, by rozgrzać ciało. Pamiętaj, żeby chronić organizm przed poceniem. Jeśli czujesz, że pojawiają się kropelki potu, przerwij skoki.
Przed snem zjedz coś ciepłego lub przekąskę, która będzie się stopniowo trawić w żołądku (proces trawienia zapewnia wewnętrzne ogrzewanie). Ten trik używaj tylko, gdy masz pewność, że noc będzie bardzo zimna.
Zawsze miej nawodniony organizm. Utrzymuj organizm na odpowiednim poziomie nawodnienia, aby utrzymać ciepło. Ilość wody wypita 1-2 godziny przed snem determinuje to, jak szybko będziesz tracić ciepło. Jeśli wstajesz wcześnie, wypij dużo wody – w ten sposób uzyskasz naturalny budzik ;) Pamiętaj, jeśli natura wzywa w nocy, wstań i nie ignoruj potrzeb – wstrzymywanie rozpocznie proces wyziębienia organizmu.
Pamiętaj, by mieć odkryte usta i nos. Zasłaniając twarz śpiworem, zwiększasz prawdopodobieństwo jego zmoczenia w jednym miejscu. Wydychane przez Ciebie powietrze zacznie się skraplać, co spowoduje przemoknięcie materiału, który w efekcie zacznie tracić ciepło. Jeżeli będzie bardzo zimno, skorzystaj ze śpiwora z kapturem lub kołnierzem termicznym, lub oddychaj przez chustę z oddychającego i izolującego materiału, np. wełny Merino.
Załóż czapkę i skarpety. Ze względu na większą wrażliwość głowy i stóp na wahania temperatury, utrata ciepła jest bardziej odczuwalna w tych miejscach. Dlatego, gdy nałożymy czapkę na suchą głowę, a skarpetki na suche stopy, mamy pewność, że ciepło ciała utrzyma się dłużej.
Wyposaż się w dobrą matę/karimatę. Wygodny sen oznacza również zadbanie o odpowiednią izolację od podłoża.
Stosuj ogrzewacze lub termofory. Jeśli jesteś zmarzlakiem, warto, żebyś zaopatrzył się w dodatkowe akcesoria, które zwiększą temperaturę wewnątrz śpiwora.
Strzepnij śpiwór kilka razy. Niezależnie od zastosowanego wypełnienia, skompresowany śpiwór trzeba strzepnąć, aby równomiernie rozprowadzić izolację, dostarczając powietrze do wnętrza.
Autor: Joanna Rassmus